Frame
EnglishTürkçe

Kurslar

Kurs Başkanları: Haluk Türktaş, Özlem Özdemir Kumbasar
09:00-09:30 Akciğerin Granülomatöz Hastalıkları; Giriş, Genel Bilgi, Epidemiyoloji, Sınıflama İsmail Hanta
09:30-10:00 Akciğerin Granülomatöz Hastalıklarının Ayırıcı Tanısında Sorunlar ve Sorunun Boyutu Haluk Türktaş
10:00-10:30 Ayırıcı Tanıda Klinik ve Laboratuar Bulguların Değerlendirilmesi Gülfer Okumuş
10:30-10:45 KAHVE ARASI
10:45-11:15 Ayırıcı Tanıda Radyolojik Özellikler Can Zafer Karaman
11:15-11:45 Granülomatöz Hastalıkların Patolojik Özellikleri; Ayırıcı Tanıda Patoloji Altın Standart Mıdır? Pınar Arıkan Fırat
11:45-12:30 Olgu Örnekleri; Sorunlar, Çözümler Nesrin Moğulkoç
12:30-12:45 Tartışma  
Kurs Başkanları: Macit Arıyürek, Çetin Atasoy 
08:30-09:10 Plevra Hastalıkları Recep Savaş 
09:10-09:50 Pulmoner Vasküler Hastalıklar Uğur Bozlar
09:50-10:10 KAHVE ARASI
10:00-10:50 İnterstisyel Akciğer Hastalıkları Macit Arıyürek
10:50-11:30 Kaviter Akciğer Hastalıkları​ Nevzat Karabulut
11:30-13:00 ÖĞLE ARASI
13:00-13:40 Konjenital Hastalıklar Çetin Atasoy
13:40-14:20 Mediasten Hastalıkları Figen Demirkazık
14:20-14:40 KAHVE ARASI
14:40-15:20 Pulmoner Nodüller ve Kitleler Gonca Erbaş
15:20-16:00 Vaka Örnekleri İle Girişimsel Radyoloji Mustafa Taşar
Kurs Başkanları: Turgay Çelikel, Zuhal Karakurt
08:30-09:15 Kritik Hasta Tanımı ve Yoğun Bakım Yatışı Endikasyonları Turgay Çelikel
09:15-10:30 Peri Arrest Hasta, CPR ve Başarılı Resüssitasyon Sonrası Hasta Yönetimi Melda Türkoğlu
10:30-11:00 KAHVE ARASI
11:00-11:45 Hemodinamik Bozukluğun Tanınması ve Şoktaki Hasta Yönetimi​ Defne Altıntaş
11:45-12:00 Akut Solunum Yetmezliğinin Tanınması ve Yaklaşımlar (Oksijen Tedavisi, Ventüri Maske vb.) Gül Gürsel
12:00-13:30 ÖĞLE ARASI
13:30-14:15 İMV Ne Zaman? Başlangıç Ayarlarının Düzenlenmesi Sait Karakurt
14:15-15:00 NIV Ne Zaman? Başlangıç Ayarlarının Düzenlenmesi Begüm Ergan
15:00-15:30 KAHVE ARASI
15:30-16:15 Akut Nörolojik Sorunlara Yaklaşım - (Ajitasyon - Sedasyon, Deliryum) Nalan Adıgüzel
Kurs Başkanları: Ayten Pamukçu, Esen Demir
08:45-09:15 Krup Mehmet Köse
09:15-09:45 Bronşiyolit Saniye Girit
09:45-10:15 Boğmaca Gülbin Karakoç
10:15-10:30 KAHVE ARASI
10:30-11:00 Influenza Hasan Yüksel
11:00-11:30 Pnömoni Demet Can
11:30-12:00 Akut Astım Atağı Nihat Sapan
12:00-13:00 ÖĞLE ARASI
13:00-13:30 Kistik Fibrozis Alevlenme Sevgi Pekcan
13:30-14:00 Hemoptizi ve Pnömotoraks Nazan Çobanoğlu
14:00-14:30 Yabancı Cisim Aspirasyonu Arif Kut
14:30-14:45 KAHVE ARASI
14:45-15:15 Resusitasyonda Yenilikler Ela Erdem
15:15-15:45 Akut Solunum Yetmezliği Ayşe Tana Aslan
15:45-16:15 Anaflaksi Arzu Bakırtaş
Kurs Başkanları: Fuat Kalyoncu, Gülfem Çelik
08:30-09:00 Allerji Nedir? Ne Kadar Yaygındır?   Fuat Kalyoncu
09:00-09:30 Anamnez ve Fizik İnceleme ile Allerjinin İpuçları Rana Işık
09:30-10:00 Allerji Tanısında Kullanılan Testler Özlem Göksel
10:00-10:30 KAHVE ARASI
10:30-11:00 Allerjik Üst Hava Yolları Hastalıkları (Allerjik Rinit/Sinüzit/Polip) Cemal Cingi
11:00-11:30 Astımda Bu İlaçlara Dikkat: Astım ve İlaç Allerjisi Gül Karakaya
11:30-12:00 Anaflaksi Öznur Abadoğlu
12:00-12:30 Allerjiye Özel Tedaviler (Korunma, Anti-IgE, İmmünoterapi) Ferda Öner Erkekol
Kurs Başkanları: Ahmet Uğur Demir, Hasan Yüksel
08:30-09:00 Araştırma Sorusu ve Hipotez Oluşturma Öner Dikensoy
09:00-09:30 Çalışma Dizaynları ve Kullanım Alanları Özge Yılmaz
09:30-10:10 Örnek Seçimi ve Büyüklüğünün Hesaplanması, Değişkenler ve Ölçümler Ahmet Demir
10:00-10:30 KAHVE ARASI
10:30-11:15 İstatistiksel Yöntemler: Temel İstatistik ve Sonuçların Yorumu I  Seval Kul
11:15-12:00 İstatistiksel Yöntemler: Temel İstatistik ve Sonuçların Yorumu II  Seval Kul
12:00-13:00 ÖĞLE ARASI
13:00-13:45 Temel Deneysel Araştırma Yöntemleri Nelerdir? Figen Deveci
13:45-14:30 Hayvan Çalışmalarında Planlama ve Uygun Model ve Denek Seçimi Nasıl Yapılmalı?  Müjdat Balkan
14:30-15:15 Genetik Çalışmalarda Kullanılan Temel Yöntemler ve Örnek Seçimi Nasıldır? Mustafa Ulaşlı
15:00-15:30 KAHVE ARASI
15:30-17:00 Örneklerle Tartışma Canan Karaman
Kurs Başkanları: Can Sevinç, Ali Kadri Çırak
08:30-09:00 Açılış, Kurs Tanıtımı Can Sevinç
09:00-09:30 Solunum Yetmezliği ve Tedavisi Sait Karakurt
09:30-10:00 Güncel CPR Protokolü Bahar Kuvaki
10:00-10:30 Yaşamı Tehdit Eden Pnömoniler Abdullah Sayıner
10:30-11:00 KAHVE ARASI
11:00-11:30 Pnömotoraks Nezih Özdemir
11:30-12:00 Onkolojik Aciller Tuncay Göksel
12:00-12:30 Akut Dağ Hastalığı Levent Tabak
12:30-13:30 ÖĞLE ARASI
13:30-14:00 Kalp Yetmezliği ve Akut Akciğer Ödemi Bahri Akdeniz
14:00-14:30 Hemoptizi Onur Fevzi Erer
14:30-15:00 Majör PTE Tanı ve Tedavisi Orhan Arseven
15:00-15:30 KAHVE ARASI
15:30-16:00 KOAH Alevlenme Mehmet Polatlı
16:00-16:30 NIMV Acil Uygulamaları Aydın Çiledağ
16:30-17:00 Astım Akut Atak Fuat Kalyoncu
17:00-17:15 Kapanış, kursun genel değerlendirmesi Can Sevinç
Kurs Başkanları: Mustafa Yüksel, Erkmen Gülhan
09:00-09:30 Göğüs Duvarı Cerrahi Anatomisi, Göğüs Duvarı Patolojilerinde Görüntüleme ve Tanısal Stratejiler Hasan Türüt
09:30-10:00 Torasik Outlet Sendromu Korkut Bostancı
10:00-10:30 KAHVE ARASI
10:30-11:00 Göğüs Duvarı Enfeksiyonları Levent Alpay
11:00-11:30 Göğüs Duvarı Deformitelerine Yaklaşım
Klinik Deneyim I
Kamil Kaynak
11:30-12:00 Göğüs Duvarı Deformitelerine Yaklaşım
Klinik Deneyim II
Mustafa Yüksel
12:00-13:30 ÖĞLE ARASI
13:30-14:00 Göğüs Duvarı Travmaları M. Oğuzhan Özyurtkan
14:00-14:30 Göğüs Duvarının Primer Tümörleri Tamer Okay
14:30-15:00 KAHVE ARASI
15:00-15:30 Akciğer Kanseri Göğüs Duvarı Tutulumu Erkmen Gülhan
15:30-16:00 Göğüs Duvarı Rezeksiyonu ve Rekonstrüksiyonu, Prostetik Materyal Kullanımı Celalettin Kocatürk
Kurs Başkanları: Metin Özkan, Sinem Sökücü
09:00-09:30 Tümör Ablasyon: Sıcak Yöntemler     Elif Küpeli
09:30-10:00 Tümör Ablasyon: Soğuk Yöntemler Demet Karnak
10:00-10:30 Lazer & Stent Levent Dalar
10:30-10:50 KAHVE ARASI
10:50-11:20 Çalıştay   -  Argon, Koter Levent Dalar
11:20-11:40 Çalıştay   - Kriyo Demet Karnak
11:40-12:00 Çalıştay  - Stent   Levent Dalar
12:30-13:30 ÖĞLE ARASI
13:30-13:45 Bronkoskopik Akciğer Hacim Azaltma Yöntemleri Turhan Ece
13:45-14:15 Valvler & Coil Korkut Bostancı
14:15-14:30 Biyolojik Olarak Akciğer Hacim Azaltma Elif Şen
14:30-15:00 Bronşiyal Termoplasti Turhan Ece
15:00-15:20 KAHVE ARASI
15:20-15:40 Çalıştay - Valv Sinem Sökücü
15:40-16:00 Çalıştay - Coil Korkut Bostancı
16:00-16:20 Çalıştay – Termoplasti Turhan Ece
16:20-16:30 Kapanış, Kursun Genel Değerlendirmesi Metin Özkan
Kurs Başkanları: Eda Uslu, Mehmet Ali Habeşoğlu
09:00-09:45 Uyku Apne Sendromu (OSAS) Tedavisinde PAP Tedavisi Endikasyonları ve Titrasyonu (Hangi Hastaya Hangi Tedavi Modalitesi?) Handan İnönü
09:45-10:30 Santral Uyku Apne Sendromu ve Cheyne-Stokes Solunumu PAP Tedavisi Endikasyonları ve Titrasyonu (Hangi Hastaya Hangi Tedavi Modalitesi?) Mehmet Ali Habeşoğlu
10:30-11:00 KAHVE ARASI
11:00-12:00 Uyku İlişkili Hipoventilasyon / Hipoksemi Sendromu Tedavisinde PAP Tedavisi ve Ek Oksijen Tedavisi Endikasyonları Ve Titrasyonu (Hangi Hastaya Hangi Tedavi Modalitesi?) Zeynep Zeren Uçar
12:00-13:30 ÖĞLE ARASI
Kurs Başkanları: Turan Acıcan, Neşe Dursunoğlu
13:30-14:00 Siklik Alternan Patern Tanısı Hüseyin Lakadamyalı
14:00-14:30 OSAS İle Birlikte Görülebilen Diğer Uyku Bozukluklarının Tanısı (OSAS ve Narkolepsi, OSAS ve İnsomnia, OSAS ve PLMs) Turan Acıcan
14:30-15:00 OSAS Tanısı Sırasında Saptanan Kardiyak Sorunlar Neşe Dursunoğlu
15:00-15:30 KAHVE ARASI
15:30-16:30 Uyku Bozuklukları Merkezlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri (İnteraktif Tartışma) Oya İtil
Bülent Çiftçi
Kurs Başkanları: Gül Dabak, Adalet Demir
08:30-09:15 Akciğer Nakli Merkezlerinin Özellikleri Erdal Yekeler
09:15-10:00 Akciğer Naklinde Organ Donasyonu ve Dağıtımı Ata Bozoklar
10:00-10:30 KAHVE ARASI
10:30-11:15 İnterstisyel Akciğer Hastalıklarında Nakil Endikasyonları, Sevk Zamanlaması ve Hasta Hazırlığı İbrahim Onur Alıcı
11:15-12:00 KOAH'da Nakil Endikasyonları, Sevk Zamanlaması ve Hasta Hazırlığı Nur Dilek Bakan
12:00-13:30 ÖĞLE ARASI
13:30-14:15 Kistik Akciğer Hastalıklarında Nakil Endikasyonları, Sevk Zamanlaması ve Hasta Hazırlığı Gül Dabak
14:15-15:00 Pulmoner Hipertansiyonda Nakil Endikasyonları, Sevk Zamanlaması ve Hasta Hazırlığı Gülfer Okumuş
15:00-15:30 KAHVE ARASI
15:30-16:30 Akciğer Nakli Sonrası Sağkalım (Türkiye Verileri ve Olgu Örnekleri Eşliğinde) Songül Büyükkale
Erdal Taşçı
Erdal Yekeler

 
16:30-17:15 Akciğer Naklinde Yenilikler (ECMO Kullanımı, Lobar Transplantasyon, Canlı Vericiden Nakil, EVLP) Clemens Aigner
Kurs Başkanları: Nurhayat Yıldırım, Sevgi Saryal
09:00-09:50 Spirometrik Ölçüm; Zaman-Volüm Eğrisi ve Akım-Volüm Halkası Tunçalp Demir
09:50-10:40 Bronş Duyarlılık Testleri ve Yorumlanması Funda Coşkun
10:40-11:00 KAHVE ARASI
11:00-12:00 Örneklerle Obstrüktif-Restriktif-Miks Fonksiyon Kusurları Öznur Yıldız
12:00-13:30 ÖĞLE ARASI
13:30-14:20 Akciğer Volümleri Ölçümü Sevgi Saryal
14:20-15:10 Difüzyon Kapasitesi Ölçümü Füsun Eyüboğlu
15:10-16:10 Örnekler ile Volüm ve Difüzyon Ölçümlerinin Yorumlanması Nurhayat Yıldırım
Kurs Başkanları: Hayati Bilgiç, Metin Akgün
09:15-09:45 Teorik Sınav Soruları Hazırlama Esaslarının Tanımlanması Metin Akgün
09:45-10:30 Teorik Sınav Sorusu Örnekleri İlknur Başyiğit
10:30-11:00 KAHVE ARASI
11:00-11:45 Pratik Sınavı Esasları Hayati Bilgiç
11:45-12:30 Pratik Sınavı Radyoloji Örneği Ömer Deniz
12:30-13:30 ÖĞLE ARASI
13:30-14:00 Pratik Sınavı Fonksiyonel Değerlendirme Örnekleri Göksel Kıter
14:00-14:30 Pratik Sınavı Bronkoskopik Değerlendirme Örnekleri Ahmet Selim Yurdakul
14:30-15:00 Entübasyon Kullanımı ve Örnekleri Sait Karakurt
 

 
d